english version

Daniel Zagórski

Urodziłem się na rok przed upływem pierwszej połowy ubiegłego wieku w najbardziej surrealistycznym mieście w Polsce, a może i w Europie - w mieście Łodzi.

W skrócie: z wykształcenia jestem murarzem-tynkarzem, nie jadam nożem i widelcem, a wszystko inne, co robię, to totalny horror ... vacui.

Teraz szerzej: zawsze wiedziałem, że będę grafikiem, i uparcie, na wiele sposobów, realizowałem to marzenie. Techniki wypukłe, czyli w moim wypadku linoryt (czytaj PCV-ryt), ukończyłem na własnym wydziale własnej uczelni, co jednak zostało docenione na konkursach im. Józefa Gielniaka. Łódzką Uczelnię Plastyczną miałem przyjemność odwiedzić tylko raz, dając - jeszcze w starym budynku - występ mojego teatru alternatywnego. Potem, jak to zwykle bywa w życiu, przypadek zetknął mnie z Piotrem Ciesielskim, u którego terminowałem techniki druku wklęsłego. Natomiast druk płaski zaliczyłem u Mistrza od wapieni bawarskich - Witolda Warzywody. Uporczywa praca nad wieloma technikami graficznymi zaowocowała przyznaniem mi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki statusu grafika warsztatowego, i to dożywotnio, w 1984 roku, na podstawie przedstawionych prac i osiągnięć w konkursach graficznych oraz rekomendacji prof. Leszka Rózgi i prof. Ryszarda Hungera. Dało mi to asumpt do dalszego doskonalenia technik metalowych i możliwość sprzedawania akwafort oraz akwatint w renomowanych galeriach. Dotychczas mogłem tylko, podczas kilkuletniego pobytu we Wrocławiu, prezentować i sprzedawać linoryty na Starym Rynku, podnosząc miejscowy koloryt. Ułatwiło mi to wejście w świat środowisk twórczych. Z sentymentem wspominam jedną z moich pierwszych wystaw indywidualnych w łódzkim, studenckim teatrze "Pstrąg".

W tym samym czasie opanowała mnie odwieczna pasja i tęsknota człowieka do oderwania się od ziemi. W pionierskich czasach lotniarstwa starałem się być lepszy od sławnego Leonarda. Nie tylko projektowałem, ale budowałem i oblatywałem szmaciano-rurowe aparaty szybujące, czyli lotnie. Najważniejsze, że udało mi się przeżyć to pasmo - często bolesnych - doświadczeń. Chciałbym przy okazji oddać hołd wszystkim moim kolegom Ikarom, którzy nie wylądowali szczęśliwie po raz ostatni.

Do gór było daleko, koło Łodzi płasko, a od adrenaliny człowiek szybko się uzależnia, więc pod koniec lat 80. do skrzydła przypiąłem silnik od Trabanta. Po opanowaniu narowistej maszyny i udziale w wielu zawodach w roku 1991 zdobyłem Mistrzostwo Polski w Motolotniarstwie.

W tym też roku kupiłem swój pierwszy komputer (16 MHz, monochromatyczny system i monitor); próbowałem wtedy z wielkim entuzjazmem odkrywać jego - mocno jednak ograniczone - możliwości graficzne. Dynamiczny rozwój informatyki otworzył mi oczy na nowy wirtualny świat. Po opanowaniu grafiki 2D przyszedł czas na grafikę 3D i wtedy okazało się, że to właśnie mój świat. Powoli zagłębiałem się w tej skomplikowanej technice. Zdzisław Beksiński też próbował, ale pozostał przy 2D. W jednym z wywiadów z nim przeczytałem, że pozostawia grafikę 3D młodszym, więc jako "młodzieniec" podjąłem to wyzwanie, a przyznam, że nie było łatwo.

Przyszedł też czas na ponowne ciche latanie; pożegnałem hałas motolotniowego silnika i przesiadłem się na paralotnie. Z przyjemnością, w ciszy, wśród ptactwa ocierałem się o buczki na stokach Beskidów. Dalej doskonaliłem umiejętności poruszania się w wirtualnym świecie, dłubałem przy reklamie, a jednocześnie przez kilka lat, w zacnym towarzystwie, przemierzałem nasze piękne,polskie góry na rowerze MTB. Najwyżej udało mi się wjechać na Śnieżkę. Uczestniczyłem w niezliczonych maratonach górskich z kultowymi, morderczymi Danielkami 2001 włącznie. Potem choroba zmusiła mnie do wielu spacerów z aparatem fotograficznym po moim mieście i odkryłem uroki starej, przemysłowej Łodzi. Komputer i technika 3D pomogły mi ocalić od zapomnienia surrealistyczne łódzkie klimaty. Odtwarzanie atmosfery dawnej Łodzi zajęło mi 3 lata, powstały 3 cykle, razem 150 grafik.

Po rowerze przyszedł czas na łyżworolki, czyli jazdę szybką, długodystansową i starty w maratonach. Mój najlepszy czas na tym dystansie to 1h 42min. w Gdańsku; mam nadzieję, że go niebawem poprawię. W czasie, gdy trwała moja walka z grafiką i z różnymi sportami ekstremalnymi pracowałem zawodowo jako murarz, asystent projektanta w biurach projektów, operator DTP, a w końcu, po zmianie systemu, otworzyłem jednoosobową firmę zajmującą się grafiką reklamową.

W ostatnich latach grafika komputerowa absorbuje mnie jeszcze bardziej, jak w kalejdoskopie zmieniają się tematy i nastawienie do techniki, w której pracuję. Powstają nowe realizacje poukładane w cykle tematyczne.

Od 2008 roku zajmuję się filmem animowanym, głównie w technikach 3D. Po ciężkiej pracy nad własnymi ograniczeniami i walką z wymogami technicznymi w 2013 i 2014 udało mi się wygrać kilka festwali filmów animowanych i znależć się w wielu selekcjach konkursowych festiwali na całym świecie. Myślę, że nie ma już nic trudniejszego więc jeszcze parę lst powalczę w tej dziedzinie sztuki.

"Życie to nie Beskidy, a pasmo przypadków ... Od nas zależy, czy trawersujemy jego stoki, czy też płyniemy po jego grani. Do zjazdów nie zachęcam." Ciągle z dużą przyjemnością trawersujęMotolotnie, lotnie, paralotnie

Moja przygoda z lataniem rozpoczeła się w1976r., gdy zbudowałem swoją pierwszą lotnie SUN-IV. W 1977r pierwszy raz oderwałem się od ziemi - Jeżów Sudecki. Do 1984r zaprojektowałem, wykonałem i oblatałem osiem rożnych modeli lotni oraz zdobyłem licencje instruktora lotniowego II klasy, brałem udział w I Mistrzostwach Lotniowych Polski na Żarze, niestety bez sukcesów. Zbyt duża odległość od gór - za mało treningów. Dlatego w 1984r projektuje i buduje pierwszą swoją motolotnie z silnikiem "Trabant".

Od 1986r do 1992r biorę udział w wielu ogólnopolskich zawodach motolotniowych, czego ukoronowaniem było zdobycie tytułu Mistrza Polski w II Motolotniowych Mistrzostwach Polski '91 na motolotni jednomiejscowej i 4 miejsca w III Mistrzostwach Polski na motolotni dwuosobowej.

W 1995r wróciłem do cichego latania - paralotnie.

•     LATANIE to WIELKA RZECZ - opowiadanie

•     Opowieści lotniarskie - opowiadanie

•     Historia Lotniarstwa w Aeroklubie Łódzkim

•     Historia Motolotniarstwa w Aeroklubie ŁódzkimVI Motolotniowy Zlot Polski Północnej - 7.05-13.05 1989jestem - 4:50 i 5:40

Ja i rower MTB

•     Dokumentacja osiagnięćJa i łyżworolki
2012

rower - 6045 km ze średnią 25.66 km/h
rolki - 831 km ze średnią 21 km/h
nordicwalking ~420 km

2013

mimo złamanego w kwietniu obojczyka
rower - 6836 km ze śr. 25.34 km/h
rolki - 196 ze śr. 18.90 km/h
nordicwalking ~160 km

2014

rower - 6590 km
rolki - 298 km
nordicwalking 520 km

nauczyłem się jeździć na monocyklu > film

2015

Rolki26.62 km, avg 18.0 km/h, max 28.8 km/h

rower - 5893 km
nordicwalking 1045 km
rolki - 26 km

Festiwale, Wystawy
indywidualne i zbiorowe


2016

•  Film "INTERPRETACJE"
nominowany w kategorii NAJLEPSZY FILMN POLSKI
na 10 GRAND OFF Najlepsze Niezależne Filmy Świata - Warszawa
4000 filmów 400w selekcji 56 nominowanych w 11 kategoriacvh

•  Film "UTOPIA" (jednominutówka)
wygrał w kategorii Best Animated Film
na Festiwalu Totonto Urban Film Festiwal - Canada, Toronto

•  Film "UTOPIA" zdobył II nagrodę im. Stanisława Pulsa na 620. OKFA - OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FILMÓW NIEZALEŻNYCH IM. PROF. HENRYKA KLUBY - 2016
strona festiwalu


2015

•  Moje trzy filmy - "Stefania", "Ostatnia Wyspa" i "Mutation" nominowane do konkursu na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać Człowieka" Oświęcim 2015
strona festiwalu

•  Mój film "Ostatnia Wyspa" zdobył Trzecią Nagrodę
w 12. Przeglądzie Filmów Amatorskich Łapa 2015
strona festiwalu

•  Mój film "Stefania"
w zestawie konkursowym Tyre International Short Film Festival 2015 - Tyre, Liban

•  Mój film animowany "UTOPIA" zdobył nagrodę Super Kreator - wyróżnienie
na SCREEN AND SOUND FEST. - LET'S SEE THE MUSIC 2015 w Krakowie
a film "Grand Splin" był wśród 16 nominowanych filmów
strona festiwalu

•  Moje 2 jednomonutówki "Island" i "ONO"
w zestawie konkursowym
The Legend of Hollywoods Online Film Festival - 2015
Los Angeles, USA
strona festiwalu

•  Moja jednomonutówka "ONO"
w zestawie konkursowym
Russian International Film Festival - 2015
Sewastopol, Rosja
strona festiwalu

•  Mój film "Mutation"
w zestawiae konkursowym
IX Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych „OFFELIADA” - Gniezno
strona festiwalu

•  Moje 3 jednomonutówki "Island", "Utopia" i "ONO"
w zestawie konkursowym
London Shows International Film Festival - 2015
England, London
strona festiwalu

•  Mój film "Mutation"
w zestawiae konkursowym
XXII Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych
im. Ireneusza Radzia - Kędzierzyn-Koźle
strona festiwalu

•  Mój film "Ostatnia Wyspa"
w zestawiae konkursowym
4. Festiwalu Filmów Frapujących - Gorzów Wlkp.
strona festiwalu •  Mój film "Nakręceni"
włączony do pokazu konkursowego
10. Festiwalu Filmów Jednominutowych 2015 - Gdańsk
strona festiwalu

•  Mój film "Ostatnia Wyspa / Last Island"
otrzymała nominację w kategorii NAJLEPSZY FILM POLSKI
w 9. Edycji Grand OFF Najlepsze Niezależne Filmy Świata 2015 - Warszawa
z pośród 1803 zgłoszonych filmów z 95 krajów
strona festiwalu

•  Mój film "Island" - (jednominutówka)
w zestawie konkursowym CRITICAL EDGE FILM FESTIWAL - 2015 - USA, Florida, Tallahassee,

•  Mój film "Ostatnia Wyspa"
w zestawie konkursowym
Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali - 2015 - Bieruń
strona festiwalu

•  Mój film "Stefania"
w zestawie konkursowym
XX Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2015 - Kraków
strona festiwalu

•  Mój film "Ostatnia Wyspa / Last Island"
w zestawie konkursowym
61. OKFA - Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Niezależnych 2015 - Konin
strona festiwalu

•  Film "Wyspa"
w pokazie konkursowym
23 CROATIAN ONE-MINUTE FESTIVEL 2015 - Pozega Chorwacja
strona festiwalu

•  Film "Ostatnia Wyspa / Last Island"
w pokazie pozakonkursowym
9 IN OUT FESTIVALU 2015 - Gdańsk
strona festiwalu

•  Mój film animowany "Bajka o Jasiu i Małgosi"
otrzymał nagrodę MEMBRE DU C.I.C.T. AUPRES DE L'UNESCO
na 21. West-East Short Film Festival "Neighbors together to friends" - Berlin
strona festiwalu

•  Film "Ostatnia Wyspa / Last Island"
oraz "Bajka o Jasiu i Małgosi"
w selekcji - 10st ATHENS ANIMAFEST 2015 - Ateny - Grecja - w sekcji Marathon


•  Film "Ostatnia Wyspa / Last Island"
w selekcji konkursowej
1st International Noncommercial Animation Festival BEAR 2015 - Dresden - Niemcy
w sekcji Expirementale Animation
strona festiwalu

•  Film "MUTATION"
w selekcji konkursowej
Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji Polskiej O!PLA - 2015 - Łódź
strona festiwalu

2014

•  Mój film animowany "Bajka o Jasiu i Małgosi"
zdobył Grand Prix na XXI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia
strona festiwalu

•  Mój film animowany "Bajka o Jasiu i Małgosi"
wygrał w kategirii Forma
na 3. Festiwalu Filmów Frapujących
strona festiwalu

•  Moj filmy animowany "Song" wygrał w kategorii Animacja a "Symfonia" był nominowany

SCREEN AND SOUND FEST. - LET'S SEE THE MUSIC 2014 w Krakowie
strona festiwalu

•  Mój film animowany "Ostatnia Wyspa"
w selekcji konkursowej na 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym - ETIUDA&ANIMA w Krakowie
strona festiwalu

•  Moje dwa filmy animowane "Ono" i "Wyspa"
wyróżnione włączeniem do pokazu festiwalowego: w ramach 9. EDYCJI „FESTIWALU FILMÓW I FORM JEDNOMINUTOWYCH THE ONE MINUTES”.
strona festiwalu

•  Mój film animowany "Bajka o Jasiu i Małgosi"
otrzymał nominację w kategorii NAJLEPSZA ANIMACJA w 8. Edycji Grand OFF. Najlepsze Niezależne Filmy Świata.
Nominacja to wybór 85 filmów w tym 4 z Polski z 1400 filmów z całego świata
strona festiwalu

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" reprezentuje Polskę na 76 Światowym Festiwalu i Kongresie UNICA (Światowej Unii Filmu Niezależnego) - Piestany, Słowacja - 2014. strona festiwalu

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" zdobył Grand Prix OKFA 2014 im. Stanisława Pulsa na 60. OKFA - OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FILMÓW NIEZALEŻNYCH IM. PROF. HENRYKA KLUBY - 2014
strona festiwalu


•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" otrzymał Nagrodę Specjalną za wyobraźnie, warsztat i przesłanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Artystycznego w Lublinie - 2014 strona festiwalu

•  Film "Ostatnia wyspa" otrzymał Główną Nagrodę w kategorii filmów nieprofesjonalnych podczas 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie. strona festiwalu

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" zdobył Pierwszą Nagrode na 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka" - Oświęcim 2014. strona festiwalu

2013

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" w selekcji konkursowej 9. Wodzisławskiego Przegladu Kina Uffowego - Wodzisław Śl.

•  Autorski pokaz moich filmów animowanych w ramach ósmej edycji “Akcji Animacji”, imprezie towarzyszącej XX MIĘDZYNARODOWEMU FESTIWALOWI TEATRÓW LALEK “SPOTKANIA”, na Małej Scenie Teatru Baj Pomorski w Toruniu

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" wędruje po świecie razem z projektek O!PLA ACROSS THE BORDERS 2013/2014, Bratysława, Belgrad, Edynburg, Córdoba - Argentyna, Kijów, Bukareszt, Glagow, Moskwa, Skopje, Toronto, Bukareszt, Florianóbolis - Brazylia. Tel-Awiw - Izrael, Arad - Rumunia, Aleksandria - Egipt. http://www.polskaanimacja.pl/

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" w selekcji konkursowej Moskiewskiego Międzynarodowego Festiwalu Animacji - Linoleum 2013 strona festiwalu

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" zdobywa I miejsce w kategorii "OFF" - Ogólnopiolskiego Festiwalu Animacji Polskiej - OPLA! 2013

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" w przeglądzie konkursowym - Athens Video*/Art Festival"

•  Film "Bajka o Jasiu i Małgosi" w przeglądzie konkursowym - Bydgoskiego Festiwalu Filmów Animowanych "ANIMOCJE"

2012

•  Film "Nokturn" zakwalifikowany do przeglądu konkursowego - 3.SE-MA-FOR FILM FESTIVAL 2012

•  Artykuł w łódzkim kwartalniku artystyczno-literackim "ARTERIE" - "Surrealizm pamiąci"

•  Pokazy filmOw - "NOCTURN" i "Bajka o Jasiu i Młgosi" - podczas Nocy Muzeów - Muzeum Stacja Radegast - Łódź

•  Oficjalny kalendarz miasta Łodzi z moimi grakiami, został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych Vidical 2012.

2011

•  Wyatawa indywidualna - "Ziemia Obiecana" w Galerii Urzedu promocji mista Łodzi, połączona z promocją kalendarzy na rok 2012 z moimi grafikami z cyklów łódzkich

•  Wyatawa indywidualna - "Ziemia Obiecana" zorganizowana przez Konsulat Generalny RP i Urząd Miasta Łodzi z okazji polaskiej Prezydencji w UE - Ukraina, Odessa, Muzeum Literatury

•  Film "NOCTURN" - w Nocy Muzeów - Muzeum Stacja Radegast - Łódź

•  Film "NOCTURN" - na Festiwalu Filmów Etnologicznych - ŁDK- Łódź

2009

• Pozkaz multimedialny grafik i filmów animowanych na jubileuszowym koncrcie grupy Yankiel Band - Wytwórnia - Łódź

•  Filmy "Mutation" i "System" w pokazach na festiwalu - Athens Video Art Festival 2010

2010

•  Pokaz moich Filmów o Łodzi - Kino "TATRY"

•  Pokaz moich filmów animowanych - "Przemijanie czyli bajka o starym tkaczu z nad rzeki Łódki" - Łódzki Dom Kultury - Łódż

•  Multimedialny pokaz grafik o Łodzi - Pałac Poznańskiego - Łódż

•  Nagranie albumu "Great Nobody" - Łódż

•  Pokaz moich filmów o Łodzi - Wystawa "Ziemia obiecana - Ziemia utracona" ruchu społecznego "Szacunek dla Łodzi" Manufaktura - Łódź

•  Film "PrzemiJanie" - w pokazie specjalnym na Festiwalu Filmów Etnologicznych - ŁDK- Łódź

•  Film "PrzemiJanie" - na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych "Reanimacja" - Łódź

•  Moje filmy o Łodzi - w bloku promocyjnym na "Przystanku Woodstock 2009"

2007

• Wystawa indywidualna - "Daniel Zagórski - grafika komputerowa" - Galeria AMCOR RENTSCH - Łódź

•  Pokaz multimedialny grafik z cykli łódzkich -towarzyszący Konferencji Naukowej "Teatr [bez] granic" - Uniwersytet Łódzki (Pałac Bidermanna)

•  Wystawa indywidualna - "Latawnie i Polatyńce" grafika komputerowa 3D - Łódzki Dom Kultury - Łódż

2006

•  Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie" grafika komputerowa - Łódzki Dom Kultury - Łódź

•  Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie" grafika komputerowa - Galeria Urzędu Miasta - Łódź

•  Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie - cz. II" grafika komputerowa - Śródmiejskie Forum Kultury - Łódź

•  Scenografia do koncertu Sophie Solomon - 5 Festiwal Czterech Kultur - Manufaktura - Łódź (transmisja w TVP2)

•  Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie" grafika komputerowa - Miejski Dom Kultury - Łęczyca

•  Wystawa indywidualna - "Łódź - Okruchy Miasta" grafika komputerowa - Galeria Festiwalu Dialogu Czterech Kultur - Łódź

2005

•  Wystawa indywidualna - "Ostańce łódzkie" grafika komputerowa (fragment cyklu) - Akademia Sztuk Pięknych w Łódzi - Wydział Grafiki Warsztatowej

2003

•  Wystawa indywidualna - "Okruchy miasta" grafika komputerowa i akwaforty z lat 80-tych - Łódzki Dom Kultury - Łódż

1992

•  Recent Polish Printmaking Exhibition - Bristol - England •  Royal Academy of Arts 224th Summer Exhibition - London - England

1991

•  Exlibris Exhibition - Hong Kong Exlibris Association - Hong Kong - China - Taiwan

1990

•  Miniature Print Exhibition - Berkshire - England •  Exlibris Exhibition of Miniature Prints - London - England

1987

•  Małe Formy Grafiki '87 - Łódź - Poland •  V Ogólnopolski Konkurs Graficzny - Jelenia Góra - Poland •  Inter - Exlibris '87 - '88 - Fridrikshafen - Denmark •  Exhibition of Graphic Artist from Lodz - Adelaida - Australia

1986

•  First Annual Internationale Exhibition of Miniature Art - Toronto - Canada

1985

•  IV Ogólnopolski Konkurs Graficzny - Jelenia Góra - Poland •  Galeria Studenckiego Teatru "Pstrąg" - Łódź - Poland •  Małe Formy Grafiki '85 - Łódź - Poland

1983

• "Galeria 78" - Łódź - Poland

•   exlibrysy i miniatury w zbiorach Muzeum Narodowego

•   wyróżniemie w konkursie na grafikę komputerową "FANTASTYKI"

•   prezentacja prac w "GALERII MISTRZÓW" czasopisma CADFORUM

•   projekty okładek do komputerowego pisma "Amiga" (1995-98)

•   projekty okładek do komputerowego pisma "Net Forum" (1998-2001)

•   projekty okładek do komputerowego pisma "TeleNet Forum" (2001-2002)

•   projekt scenografii do programu TV Polsat "Telewizyjne Biuro Śledcze"

•   projekt scenografii do programu TV Polsat "Wesoły Hotel"
HOME        ABOUT ME        NEWS        PAPER        DIGITAL        PHOTO        VIDEO        MUSIC        LINKS        CONTACT© Daniel Zagórski